Захворювання ясен (десен)

МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР — КЛІНІКА ДОКТОРА ОНУТЧАКА

Захворювання ясен: як не пропустити проблему

Запалення ясен — друге за частотою захворювання ротової порожнини після карієсу. Його прояви різної інтенсивності діагностуються приблизно у 80% дітей та 100% дорослих. Часто пацієнти не надають особливого значення цій проблемі, вважають її тимчасовою й не відвідують стоматолога. Але саме захворювання ясен у 50% випадків призводять до втрати зубів, у тому числі й тих, які виглядають цілком здоровими. Саме тому важливо розуміти, які саме симптоми вказують на проблеми з яснами, коли потрібно звернутися до лікаря та яких профілактичних заходів вжити з метою недопущення повторного розвитку інфекції.

Пародонтит: особливості та прояви захворювання у дітей та дорослих

Пародонтит — це запалення опорного апарата зубів, одне з найпоширеніших стоматологічних захворювань. Його підступність полягає в тому, що на початкових стадіях пацієнт не відчуває болю чи дискомфорту. І лише після суттєвого ураження кісткових та м'яких тканин опорного апарату зубів пародонтит змушує звернутися до стоматолога.
Причини виникнення пародонтиту наступні:
  • неправильний або нерегулярний догляд за порожниною рота: зубний наліт, який присутній на поверхні зубів та у міжзубних проміжках, з часом твердне і перетворюється на зубний камінь (лат. calculus). Він продовжує накопичуватися, і через це ясна починають відходити від зубів, утворюючи пародонтальні кишені які поступово поглиблюються, та наповнюються великою кількістю бактерій, а в деяких випадках і гноєм. Ясна стають дуже подразненими, запаленими та легко починають кровоточити. Також можлива незначна або середня втрата кісткової маси;
  • недостатнє кровопостачання ясен: найчастіше страждають курці, оскільки речовини, які містяться в тютюновому димі, викликають звуження судин слизової оболонки ясен та їхню крихкість. Причиною уповільнення кровообігу також може бути й недостатнє жувальне навантаження, викликане, наприклад, переважанням у раціоні м'якої їжі;
  • дефіцит поживних речовин: недостатнє вживання свіжої зелені, фруктів, овочів, м'яса, риби, кисломолочних продуктів призводить до нестачі необхідних речових у тканинах ясен та зубів, що надалі викликає їхнє захворювання.
Помилково вважати, що на пародонтит страждають лише дорослі — захворювання досить часто діагностують і у дітей. Діагноз "Пародонтит" ваш стоматолог або стоматолог-гігієніст може встановити під час огляду пародонту. Цей вид обстеження повинен бути невід'ємною частиною регулярних візитів до лікаря.
Пародонтальний зонд (невеликий стоматологічний інструмент) обережно використовується для вимірювання ясенної борозни (пародонтальної кишені) між зубом і яснами. У здоровому стані вона не повинна кровоточити, а її глибина мусить бути не більше трьох міліметрів.
Пародонтальний зонд допомагає визначити глибину ясенної борозни. Якщо пародонтит прогресує, зазвичай пародонтальна кишеня поглиблюється.
Ваш стоматолог візьме до уваги такі симптоми, як: глибина ясенної борозни, ступінь кровотечі, запалення, рухливість зубів та ін., щоб встановити діагноз, який підпадає під одну з цих категорій:гінгівіт або ускладнений пародонтит.

Стадії розвитку пародонтиту: від запалення до втрати зубів

Пародонтит як захворювання ясен розвивається в кілька стадій та проявляється наступними симптомами:
  • І стадія (гінгівіт): гінгівіт – це перша стадія пародонтиту. Зубний наліт і його побічні токсичні продукти спричиняють подразнення ясен, роблять їх вразливими, запаленими та схильними до кровотеч. Пацієнт, якому діагностовано гінгівіт, час від часу може помічати сліди крові на зубній щітці або при жуванні твердої їжі. Запалення ясен може проявлятися локалізовано. Розрізняють такі види гінгівіту — катаральний, атрофічний, гіпертрофічний, виразковий. При катаральному гінгівіті спостерігається запалення ясен, почервоніння, свербіж. Важча форма — виразковий гінгівіт, який викликає відмирання здорових тканин, найчастіше розвивається у дітей. Гіпертрофічний вид (набряковий або фіброзний) провокує зроговіння тканин ясен, атрофічний — оголення шийки зубів;
  • II стадія: симптоми помічає не лише хворий, а й оточуючі — неприємний запах з рота неможливо усунути навіть після чищення зубів. Також спостерігаються зміни й у яснах — вони стають рихлими, менш щільними, а зуби здаються довшими. Такий ефект зумовлений опущенням ясен через запалення. Міжзубні проміжки також стають більшими, а присмак крові відчувається під час кожного прийму їжі;
  • III стадія: спостерігається підвищена чутливість зубів до зміни температур або смаків, гостра реакція на кисле, солоне, солодке. Шийки зубів оголюються в міру опущення ясен. Спостерігається не лише кровоточивість ясен, а й виділення гною. Запах з рота стає ще біль неприємним. Запалення ясен та хиткі зуби роблять проблематичним прийом їжі. На цій стадії захворювання ясен може спостерігатися погіршення загального стану — підвищення температури, слабкість.
Ускладнений пародонтит — зуби втрачають підтримку, так як дальше інтенсивно відкладається зубний камінь разом з бактеріями і наслідком цього руйнуються кістка та пародонтальна зв'язка, і за відсутності лікування стануть дуже рухомими, що створює загрозу їхньої втрати. Можливе загальне середнє або значне зменшення кісткової маси.
Досить часто пародонтит з агресивним перебігом та глибоким ураженням навколозубної емалі називають пародонтозом. Але, відповідно до нової класифікації захворювань тканин пародонту та периімплантних тканин, представленої під час конгресу «Європеріо 9» в Амстердамі в 2017 році, такого захворювання як пародонтоз не існує.
Лікування пародонтиту у дорослих полягає у видаленні зубного нальоту шляхом професійної чистки. Її ціна залежить від стану зубів та обсягу робіт. З метою зняття запалення ясен та недопущення розповсюдження інфекції на сусідні тканини призначаються антисептики для місцевого застосування. При важкій стадії захворювання зубів, коли запалення розповсюдилось глибоко на кісткові тканини, проводиться хірургічне втручання. Воно передбачає часткове або повне видалення ясен (гінгівектомію), промивання пародонтальних кишень, видалення каменів, пластику ясен. Ціна лікування залежить від стадії захворювання, його розповсюдження та інших особливостей.
Захворювання може протікати в хронічній та гострій формах. Залежно від розповсюдження патології виділяють такі види пародонтозу — локалізований та генералізований.
  • Якщо у вас виникли проблемі зі здоров'ям ясен — почервоніння, набряк, свербіж, кровоточивість тощо, радимо негайно звернутися до лікаря-стоматолога. У клініці доктора Онутчака вас приймуть кваліфіковані лікарі, які нададуть необхідну допомогу. У нас доступні ціни на послуги, повністю укомплектований штат спеціалістів, сучасне обладнання.

Пародонтит

Зубний наліт твердне і перетворюється на зубний камінь (лат. calculus). Він продовжує накопичуватися, і через це ясна починають відходити від зубів, утворюючи пародонт вальні кишені які поступово поглиблюються, та наповнюються великою кількістю бактерій, а в деяких випадках і гноєм.

Ясна стають дуже подразненими, запаленими та легко починають кровоточити. Також можлива незначна або середня втрата кісткової маси.

Ускладнений пародонтит

Зуби втрачають підтримку, так як дальше інтенсивно відкладається зубний камінь разом з бактеріями і наслідком цього руйнуються кістка та пародонтальна зв'язка, і за відсутності лікування стануть дуже рухомими, що створює загрозу їхньої втрати. Можливе загальне середнє або значне зменшення кісткової маси.
Залишилися питання?
Якщо у Вас залишилися питання чи Ви хочете отримати консультацію, залиште дані у формі нижче
Оберіть напрямок, який Вас цікавить